Letošní program festivalových Prázdnin je plný skvělých muzikantů a geniálních showmanů. Ať už jedete na charismatického kytarového virtuóza Glena Hansarda, študované trempy Bratry EbenyKarlem Plíhalem, nebo na taneční party s Mydy Rabycad, určitě si z kouzelné Telče odvezete nezapomenutelné zážitky. 

Mydy 1Je to tanec? Je to cirkus? Je to divočina? Jsou to Mydy Rabycad! Kapela, která patří v současnosti k nejznámějším českým hudebním skupinám v zahraničí. Během posledních pár let se od módní vlny electroswingu přehoupli k širšímu záběru stylů a svou aktuální tvorbou na hraně popu s retro hudebními odkazy okouzlují celý svět.

O kvalitách Mydy Rabycad vypovídá, že vystupovali na těch nejprestižnějších zahraničních festivalech jako je Sziget, Pohoda, Fusion Festival nebo dokonce na Glastonbury. V USA hráli po boku takových hvězd jako je Pink nebo 50 Cent. Letos jsou dost možná ve své nejlepší formě, na pražském Metronomu zastínili celou řadu „slavnějších“ zahraničních kapel a roztančili celé Výstaviště. Jejich pódiová prezentace je plná pestrých barev, extravagantních převleků a především nespoutané muziky, která vás pohltí a donutí tančit. Let´s dance! Zahajovací páteční večírek na nové scéně na Panském dvoře navíc otevře živelná a nezastavitelná balkánská dechovka Circus Problem a završí jej místní mistři žánru funky – Funky Ship.

   

TB 16VentolinLetos je to třicet let, co se dala dohromady partička tří školáků z Hanspaulky a v tělocvičně v Dejvicích odehráli svůj první koncert. Dnes kapela Tata Bojs hraje i na obřích festivalových pódiích, kde jim aplaudují davy fanoušků za živelné koncerty plné energie a opravdové radosti z hraní, která se u velkých hvězd často vytrácí.

I po třiceti letech mají totiž Milan Cais a Marek Huňát, alias Bublina a Mardoša, rozhodně inspirace na rozdávání. Na kontě neuvěřitelných 17 alb, například Anděly ověnčené desky Futuretro a Nanoalbum. K veleúspěšnému Futuretru se kapela vrátila i v loňském roce na vzpomínkovém turné v třeskutě vyprodaných pražských klubech, kdy dokonce musela přidávat koncerty. Tomu se říká pěšáci rock’n’rollu. Sobotní koncert odstartují indie-pop-rockoví Places z Ostravy, kteří patří mezi největší naděje české hudební scény. Největší diskošaman české hudební scény, alias Ventolin, zase sobotní večírek vynese k novým tanečním výšinám.
DSC 8198 resizeDSC 8275bDSC 3341Netradiční, ale přitom tak zjevné spojení. Vždyť písničkářská legenda Karel Plíhal toho má s Bratry Ebenovými tolik společného, že by mohl být klidně jejich dalším bratrem. Především hravost, muzikantský um a nekonečnou zásobu chytrého humoru. Tenhle koncert bude velká radost poslouchat nejen kvůli vtipům, ale hlavně díky vyšperkovaným kompozicím a zpěvným textů dobře známých písní. Takže si udělejte velkolepý plány, vezměte si holiny, skočte na tramvaj dvojku, cestou nějaké chlebíčky a hurá do Telče.
Neckar cutLegendární český popový zpěvák Václav Neckář známý svými hity jako je Mýdlový princ, Chci Tě líbat, Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě nebo čerstvým evergreenem Půlnoční, slaví letos jubilejní 75. narozeniny. Neckář má za sebou velmi pestrou hudební dráhu, na které se střetával s nevšedními muzikanty a během které vznikaly české hudební skvosty. Za svoji hudební dráhu vytvořil nespočet hitů, desítky studiových alb, odjel tisíce koncertů a stal se bezpochyby jednou z největších hudebních ikon. Pro řadu mladých hudebníků je velkou inspirací a i v současnosti patří jeho koncerty s kapelou Bacily mezi silné hudební zážitky. V Telči tento zážitek navíc umocní smyčcové kvarteto Až do dna, které kapelu při výjimečných příležitostech doprovází.

Jako předskokan zahraje americký kytarista, zpěvák a skladatel John Vaughan. Narodil se v roce 1951 a v době dospívání začal pod vlivem Beatles, Dylana a Donovana hrát na kytaru, zpívat a postupně skládat se stále větším úspěchem i vlastní skladby. Od roku 1972 žije v Berlíně, kde se také potkal s Joe Kučerou, saxofonistou a flétnistou s českými kořeny, který, těsně než emigroval, nahrával první písně s Framus Five. Společně nyní koncertují po celé Evropě v rámci Me & Whiskey Tour.

PAvlicaKAttaO Hradišťanu se často píše že, jde o folklorní soubor. Pravdou ale je, že jejich tvorba, ač inspirovaná lidovou tradicí, je žánrově nesmírně široká. Navíc je v podání celého uskupení hraná a zpívaná s takovým umem a lehkostí, že má neskutečnou moc spojovat posluchače napříč generacemi a žánry. Je to romantické pohlazení po duši, veselé vyprávění od piva, nostalgické vzpomínání i nečekané překvapení. Například když Jirka Pavlica začne uprostřed večera moravsky rapovat.

Letos se k Hradišťanu přidá varhanistka Katta, o které se vypráví, že svoji hudbou otevírá nové světy. Její bílé varhany jsou elegantní a minimalistické, Katta je andělsky eterická i zemitě živelná. Její autorské skladby, ať už sólové či orchestrální stejně jako její sytý, vroucí hlas, přitahují pozornost. Svou interpretací si Katta získává posluchače mimo rámec tradiční klasické hudby. Její koncerty jsou nabité energií a vzrušením. Před publikum předstupuje umělkyně, která je svá až do morku kostí.

Glen interferenceGlen je u nás moc dobře známý a není třeba ho dlouze představovat. Ústřední postava kapely The Frames, držitel Oscara za nejlepší filmovou píseň a milovník české kuchyně a filmu Vrchní, prchni!. Glen hrál v Telči už mnohokrát a každý jeho koncert byl unikát. Díky svému osobnímu kouzlu totiž Glen neuchvacuje pouze fanoušky, ale také talentované muzikanty a na pódiu z nich dostane vždy to nejlepší.

Letos je to ovšem naopak a Glena si jako svého talentovaného muzikanta přiváží mnoha cenami ověnčená irská kapela Interference. Písně této kultovní skupiny čeští posluchači znají právě i díky Glenovi, který na svých koncertech často hrává jejich nejslavnější písně. Jejich autorem je zakládající člen kapely, zpěvák, skladatel a básník Fergus O’Farrell, po jehož nešťastné smrti před dvěma lety kapela pokračuje v koncertování s nejrůznějšími hudebními osobnostmi. Nyní je doprovází Glen, který o Interference říká, že hrát s nimi byl vždycky jeho celoživotní sen.
DSC 2746Andy BanjoBluegrassová legenda Druhá tráva je známá nejenom v České republice, ale i v USA, kam pravidelně vyráží na turné už od 90. let. A mezinárodní renomé si Druhá tráva rozhodně zaslouží, protože je to kapela složená pouze a jenom ze špičkových muzikantů v čele s jedinečným zpěvákem, textařem a hudebníkem Robertem Křesťanem. Po sedmadvaceti letech koncertování mají na svém kontě sedmnáct alb a kromě výtečné autorské tvorby stojí Druhá tráva také za otextováním hitů Boba Dylana a jejich deska s názvem Dylanovky právem patří mezi jejich nejúspěšnější.

Letos do Telče Druhá Tráva přijíždí s vynikajícím mandolinistou Andym Owensem, který díky svému hudebnímu umění procestoval celý svět s dalšími bluegrassovými poutníky jako Sam Bush, Jerry Douglas nebo David Grier. Poselství a divokost bluegrassu se mu povedlo odvézt i na legendární festival Burning man, kam jeho kapelu dovezl pojízdný soudek whisky, který za sebou táhnul pódium ve tvaru bendža. Večer navíc doplní půvabná irská zpěvačka a písničkářka Luan Parle, nositelka prestižní hudební ceny Meteor.