Víťa Marčík

Mistr pouličního divadla, nezapomenutelný vypravěč pohádek i životních mouder, osvícený poutník a praštěný šašek, generální ředitel divadelního teátru a ten legrační fousatej děda. To všechno je Víťa Marčík, dnes už legenda české divadelní scény, kterého podle našeho názoru již brzy zařadí na seznam světového dědictví UNESCO.

Všechny pohádky ve Víťově repertoáru od Růženky, přes Sněhurku až po Zlatovlásku, jsou lákadlem nejen pro děti, ale i dospělé. Ti mají často co dělat, aby představení přežili do konce. Ať kvůli tomu, že se účastní bitvy s drakem coby Víťou vybraní komparsisté, anebo proto, že se každou chvíli smíchy popadají za břicha.

Marčík ovšem není jenom komediant, ale také novodobý poutník. Vedle pohádek tak přiváží každý rok do Telče také hry s hlubokým filosofickým přesahem. Přenášení těžkých motivů v Labyrintu světa, Robinsonovi Crusoe či Mystériu světla však nikdy není na úkor stravitelnosti příběhu, který plyne s neskutečnou lehkostí vyprávění. Toho je Marčík opravdový mistr a tím především láká jak velké, tak malé diváky.

Víťa Marčík

Divadlo Harmonika

Harmonika nemůže v pohádkách Marka Vojtěcha nikdy chybět, protože tento komediant, muzikant a výtvarník vyrostl s divadelní společností Koňmo, kde mimo jiné zběsile hrál na harmoniku s ukrutným pouličním hudebním bandem Péro za kloboukem. Dnes už jezdí Marek Vojtěch s pohádkami sám a využívá v nich své hudební nadání, co se dá. Všechny jeho pohádky mají v sobě aspoň tři písničky. Určené jsou především pro menší děti, které chodí maximálně do čtvrté třídy, a když se jim písničky líbí, můžou si je pak i s notami stáhnout na webových stránkách divadla.

Divadlo Harmonika
Divadlo Harmonika
Divadlo Pavel Šmíd 5x2 resize
Teátr Pavla Šmída

Teátr Pavla Šmída

Další člen velké rodiny komediantů Pavel Šmíd byl dříve především impresário, kulisák a řidič, ale občas také příležitostný herec u Víti Marčíka a v divadle Koňmo. Do mysli mnohých se ale zapsal nezapomenutelným výkonem v Romeovi a Julii, kde ztvárnil jednu z hlavních postav. Tedy samozřejmě Julii. Po patnácti letech hostování se ale Pavel Šmíd rozhodl zinscenovat vlastní pohádky. Velké jméno si udělal už Pohádkou z budíku a letos přijede s úplně novou Zapomenutou pohádkou. Zapomenutou proto, že se prý dnes hodně zapomíná, že pravda a láska má zvítězit nad lží a nenávistí. Snad se to povede nejen v Pavlově pohádce.

Vojta Vrtek

Komedianti jsou jedna velká rodina a nejinak je tomu s kejklířem Vojtou Vrtkem, který se prožongloval divadlem Koňmo, předváděl artistické kousky s Teátrem Víti Marčíka a nemohl chybět ani v představení Divadla Continuo. Jeho velký koš plný neobyčejných i zcela obyčejných věcí mnohým z nás změnil život. To, jaké kejkle s čímkoliv a kdykoliv Vojta Vrtek předvádí, totiž mnohé přivedlo k žonglování, vystřelování diabol do nebe a roztáčení devilsticků. Představení Vojty Vrtka ovšem nejsou jen sérií vyvedených triků, ale zároveň i poutavým příběhem.

Vojta Vrtek
Vojta Vrtek

Divadlo Koník

Loutkoherecké divadlo Koník to je Radana Matějčková, která nejen hraje a zpívá, ale také píše texty všech jejich pohádek. Radana hrávala v pražském A Studiu Rubín, s divadlem Buchty a Loutky, s Kočovným divadlem Rózy Blechové, s Theatre atelier la petite cheval a spolupracuje s projektem Loutky v nemocnici. Velkým lákadlem divadla Koník jsou měkoučké loutky z ovčí vlny od tvůrčí kouzelnice Edity Bártíkové. Vedle známých pohádkových předloh a živých písniček se tak děti mohou těšit také na vlněnou perníkovou chaloupku, chlupatou ježibabu i s plstěnými bradavicemi a veselého Smolíčka s jelenem z ovčího rouna.

Divadlo Koník 2 5x2 resize
Divadlo Koník